رفتن به محتوای اصلی

شهیده فاطمه اسدی؛ فاطمه کردستان

شهیده فاطمه اسدی

پیکر پاک بانوی شهیده فاطمه اسدی که پس از ۳۷ سال، در کردستان تفحص شد.

خبر تفحص پیکر شهیده فاطمه اسدی خیلی زود در خبرگزاری ها انتشار پیدا کرد و شهیده فاطمه اسدی بعنوان اولین زنی که پیکرش پس از سال ها در تفحص پیدا شده است ثبت گردید.

شهیده

اهمیت خبر اما به اینجا ختم نمی شود. شاید بهتر باشد برای توضیح بیشتر، کمی به عقب برگردیم:

فاطمه اسدی در 11مردادماه سال 1339 در روستای باقرآباد از بخش های شهرستان دیوان دره استان کردستان دیده به جهان گشود. زندگی این شیر زن در روستای باقرآباد شکل گرفت و البته بدلیل مشکلات مالی خانواده و کمبود امکانات از کسب علم وسواد محروم ماند. او در کنار دیگر اعضا خانواده به کار و فعالیت مشغول بود.

در جوانی با شاه محمد محمودی ازدواج نمود و حاصل این پیوند دو فرزند دختر و پسر بود. شاه محمد مقنی بود و با حفرچاه برای اهالی امرار معاش می نمود. در همان ایام بود که گروهک دموکرات شاه محمد را بازداشت و سپس به ظن خود به 5 سال حبس محکوم نمود. اما علت چه بود؟

آنها شاه محمد را در حال حفر چاه برای ساختمان سپاه دیده بودند و همین عمل از نظر آنها جرم و مجازات آن نیز 5 سال حبس بود. شهیده فاطمه اسدی در آن هنگام 22سال بیشتر نداشت و با یک دختر3ساله و پسر نوزاد باید زندگی خود را بدون همسر می گذراند. لذا برای پیگیری وضعیت همسر به همشریان خود در گروهک به اصطلاح دموکرات مراجعه نمود. جوابی که او شنید پرداخت مبلغ 200هزارتومان در قبال آزادی شاه محمد بود.

ایشان برای رهایی همسر از دست گروهک اقدام به فروش منزل، دام و تمامی دارای خود نمود. تا مبلغ مورد نیاز را تهیه و پرداخت نماید. اما پس از پرداخت مبلغ، متاسفانه سردمداران گروهک، زیر حرف خود زدند و شاه محمد را آزاد نکردند. در جواب اعتراض های فاطمه اسدی نیز ایشان را بازداشت و پس از مدتی اسارت و شکنجه در ارتفاعات چهل چشمه دیوان دره به شهادت رساندند.

پس از شهادت این مادر مظلوم پسر 5ماهه اش طاقت نیاورد و چند روز بعد به نزد مادرش شهیدش شتافت. دختر 3ساله اش نیز 5 سال بدون مادر و پدر زندگی را سر کرد تا پس از 5 سال شاه محمد آزاد شود و برای دیدن خانواده ی خود بازگردد. در بازگشت اما او فقط دختر خود را تک وتنها یافت بدون مادر و برادر!

37 گذشت اما خبری از فاطمه به شاه محمد نرسید تا سرانجام مهرماه امسال شاه محمد، خود به عنوان مدافع سلامت در مبارزه با بیماری کرونا به شهادت رسید.

اسدی

حال پس از گذشت این همه سختی برای خانواده محمودی سرانجام پیکر پاک فاطمه ی کردستان به آغوش تنها عضو باقی مانده از خانواده، یعنی دخترش بازگشت.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

شهیده اسدی

 

دسته بندی